Komentáře k Iaido hanšiho Noboru Ogury: technické znalosti a duchovní růst

Ogura sensei - keiko in the dark

(translation - Petr Brezina - kontaktujte: チェコの克己道場 www.kokkidojo.cz)

Gesi je můj belgický přítel. 71.letý-muž, který prodělal rakovinu. Je držitelem černého pásu v judo a 5. danu iaido.

Gesiho mistr je sensej Ogura Noboru: 8. dan iaido, kendo kjóši 7. dan, konzultant Celojaponské Federace Kendo. Přestože je Gesi velkým fanouškem japonské kultury, jeho japonština je poměrně omezená, takže kdykoli píše básně nebo dopis svému učiteli, ptá se mě, jak co přeložit. Takto jsem poznal senseje Oguru během 7 let, skrz korespondenci.

V letošním roce jsem měl poprvé možnost se setkat se sensejem Ogurou osobně a to ve Versailles v Paříži. Navzdory jeho pozoruhodným výkonům, je skromnou, zdvořilou a veselou osobou. Učil energicky po celý den, poctivě po dobu tří dnů, dávajíc podrobná vysvětlení a vtipné, ale věcné připomínky.

Je to bezpochyby velký odborník a mistr iaido, ale při rozhovoru s ním jsem měl dojem, že je i moudrý filozof. To, co mi řekl bylo tak jednoduché, ale hluboce k přemýšlení a bohužel, není to jednoduché přeložit. Během rozhovorů s ním, jsem často cítil "Mottainai," pocit malé provinilosti, že jsem to slyšel úplně sám, ale také jsem si myslel, že bude lepší přeložit jeho učení a sdílet je s ostatními.

Pro senseje Oguru, ti, co přestanou s iaidó, když se jim nepodaří zkouška na vyšší stupeň, mohou mít špatný cíl. Samozřejmě, pro žáky je velmi důležité tvrdě pracovat, snažit se dosáhnout zvládnutí fyzického pohybu a složit zkoušku, ale iaido je mnohem více než technické dovednosti, poznamenal. Jednoduše řečeno, podstatnou základní hodnotou iaido je rozvíjení sama sebe a stát se lepším, což představuje denní závazek, horlivost a vytrvalost. Podstata iaido nebo myšlení mononofu (ve smyslu "vše, co se týká bytí samuraje - samurai") je osvojení si harmonického myšlení a naučit se respektu a úctě k druhým.

Také jsem byl ohromen jeho uvědoměním si všech lidských fyziologických funkcí, nebo jeho inteligenci kinestezie (pozn.překl. soubor pocitů umožňujících vnímání pohybu orgánů podrážděním receptorů ve svalech, šlachách, okostici a v kloubních pouzdrech;). Řekl, že drží svůj meč otisky prstů, jenž jsou uzpůsobené tak, aby se nesmýkaly a také (hlavně pravý) malíček je hnací silou pohybu. Ti, kteří praktikují Budžucu (bujutsu) musí znát všechny tyto věci, ale pro mě to bylo nové a velmi zajímavé se to učit.

Když jsem odcházel, sensej Ogura mi dal kopii svého článku z měsíčníku Kendo Jidai, strany. 63-65, z července 2009. Na požádání vydavatelů, Taiku to Sport Shuppansha napsal nějakou radu jako člen zkušební komise. Úvodem píše: "Je to velmi zarmucující, abych napsal tento druh poznámek, protože jsem stále nevyzrálý a nezkušený v přítomnosti ostatních významných členů se zkušenostmi v této oblasti (63.). "

Zde je výňatek z jeho vyjádření ke zkouškám na mistrovské stupně v článku. Následující body bude Ogura Sensei zkoumat. Tato část (str. 63) je přeložena se souhlasem Taiku to Sports Shuppansha.

Stupeň zkoušek Kvalifikační standardy a Specifické požadavky ke zkoušce
Šó (1).dan Ukázat správné oblékání a správné chování, ukázát správné držení těla při správném pohybu meče nebo respektive provést správně kata (formy); předvádění správného nukicuke - nukitsuke (vytasení meče [katana] ze saji [saya]), kiricuke - kiritsuke (rychlé usmrcení), a čiburi - chiburi (odstranění krve z čepele), a tak dále, aby bylo prověřeno, že umíte provést základy.
2.dan Mělo by být přezkoumáno, kromě požadavků na 1.dan, vložení síly (učinnosti) do provedení pohybů meče.
3.dan Být schopen vykonávat všechny kata téměř dokonale; že jste se naučili základy nacházení se imaginárního soupeře(ů) a odpovídající vzdálenosti(tech), založené na vědomostech z písemných vyjádření a učení od jednoho mistra.
4-5.dan Udržení si požadavků na 3.dan; být schopen ukázat rozšíření vašeho duševna v pohybech meče, tváří v tvář imaginárním protivníkům; vložení klidu, mecuke - metsuke, kihaku (neomylné odhodlání porazit), harmonický soulad ki-ken-tai (energie-meč-tělo); hladké a kontrolované pohyby; mistrovství kokoro (mysl/srdce/duše) a waza (techniky).
6.dan a výše Především splňovat všechny předchozí požadavky; bude posouzen, způsob boje s mečem proti imaginárním protivníkům; být dobře obeznámen s odkazy(vztahy), budou zkoumány všechny tělesné pohyby (od vrcholu hlavy ke špičce prstů ) mající "život"; Zkoumá se, jestli waza není falešná, ale provádí se v reálných podmínkách - waza je žijící a současná; vložení elegantní lehkosti a důstojnosti.
Sensei Ogura poznamenává: "Tyto odbornosti jsou pravděpodobně závislé na hloubce výcviku. Když jsem porotce, snažím se plně soustředit myšlení, jestli skutečně bojuji proti uchazeči se skutečným mečem (šinken - shinnken)."

Dódžó (dojo) senseje Ogury bylo otevřené pro jeho žáky. Když se připravoval udělat svůj 3. pokus o složení 8. danu, tak udělal první pravidelné keiko (cvičení) v noci. Poté, co všichni jeho studenti byli pryč, vypnul světla, opět vstoupil do svého dojo po provedení nového pozdravu, a dělal keiko ve tmě často po půlnoci. Tímto způsobem dosáhl něčeho téměř nemožného. Řekl, že se mu iaido nikdy neznechutilo ani se nevzdal během své 46.leté kariéry tréninku bojových umění, ale byl neustále přitahován k Iai.

Upozorňuji, že Sensej je proti "sportovnímu" Iaido, ale klade důraz na duchovní aspekty mnohem více, než technickou způsobilost. Ve srovnání s těmi, kteří se učí Kendo, populace lidí cvičících Iaido je mnohem menší, a tím, že by rád podpořil růst Iaido.

Doufám, že tento překlad bude pro vás užitečný. Chtěl bych poděkovat Jeffrey Marstenovi za jeho přezkoumání. Prosím udržte si to ... Gambatte!

Fotografie uvedena se svolením Taiku to Sports Shuppansha..

K přihlášení odběru magazínu, prosím kontaktujte: Kendojidai:

http://www.taiiku-sports.co.jp/kendo/index.html